Forum chorych na malformację Chiariego i jamistość rdzenia Strona Główna

SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ProfilProfil  AlbumAlbum  ZalogujZaloguj
ZalogujZaloguj  RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Warto iść na operację ponieważ...
Autor Wiadomość
5520
Piotr Z.

Wysłany: 2009-07-20, 07:30   Warto iść na operację ponieważ...

Pomysł założenia tego tematu podsunęły mi rozmowy jakie miały miejsce na naszym spotkaniu. Proponuje aby wypowiedziały się osoby (już po operacji) którym operacja pomogła. Myślę, że nasze wypowiedzi pomogą podjać decyzję osobom, które są jeszcze przed operacją i się wahają.

Tak wieć zacznę od siebie - jestem 2 lata po operacji dzięki operacji pozbyłem sie problemów z równowagą i utratami przytomonści, dreszczy, a także w dużym stopniu zmniejszyło się nasilenie depresji i nerwicy natręctw...

rentje

Wysłany: 2009-07-20, 07:38   

Hm, to może teraz ja. Cieszę się, że zdecydowałam się na zabieg, bo przede wszystkim czuję się bezpieczniej.
No i ustąpiły objawy - zawroty głowy, utrata równowagi, oczopląs, mogę normalnie funkcjonować i nie muszę rezygnować ze swojej największej pasji - jazdy konnej (oficjalne pozwolenie lekarza :smile: )

kamila_28

Wysłany: 2009-07-20, 08:11   

Bardzo dobry pomysł z tym wątkiem :wink:
Dzięki :smile:

5520
Piotr Z.

Wysłany: 2009-07-20, 20:31   

Zapomniałem dodać - dzięki operacji mogę wykonywać pracę kierowcy (autobusu) co zawsze było moją pasją.

przemek

Wysłany: 2009-07-22, 23:04   

no to ja:
- brak zawrotów głowy i nudności
- szumy uszne się "ustabilizowały"
- problemy z przełykaniem i krztuszeniem się minęły
- problemy z oddychaniem w czasie snu również
- z psychiką dużo lepiej.

Bardzo dobry pomysł miałeś :) Przykleje ten temat na górze.

malgosia

Wysłany: 2009-07-23, 06:05   

A teraz nastał mój czas,dla mnie zabieg operacyjny to zawsze ostateczna droga ,tak też było za pierwszym razem jak i za drugim i trzecim.Oczywiście że warto było -wiele objawów nigdy nie wróciło.Nie liczę na cud i wiem że pewne dolegliowści pozostaną,ale to co najważniejsze ustąpiło;
niedowład czterokończynowy
spastyka
zab.połykania
zawroty i nudności
zaburzenia równowagi
objawy pozapiramidowe
objawy mózdżkowe
potwornie silne bóle głowy w okolicy potylicy
zamiennie raz niedowład wiotki a innym razem spastyczny.
zab.funkcji zwieraczy pęcherza moczowego.
Było ciężko :cry: :cry: czasem aż za bardzo :!: , ale nie żałuję :!: choć wciąż czuję się jak cykająca bombeczka zegarowa ale mam nadzieję że dren się nie zatka :idea: ,pożyjemy :arrow: :wink: zobaczymy. :smile:

richard

Wysłany: 2009-07-24, 11:56   

Jeśli chodzi o mnie, to jestem po dwóch operacjach: 1994 i 2004. Pierwsza operacja odbyła się we Wrocławiu i muszę powiedzieć, że po niej nastąpiło całkowite uzdrowienie. Ustąpiły całkowicie albo prawie całkowicie objawy, które mi wtedy dość dobrze dokuczały, czyli podwójne widzenie, zaburzenia równowagi, kłopoty z połykaniem i inne, co ich już nawet nie pamiętam. Pamiętam za to, że chciałem ozłocić tego lekarza co mnie operował i tego co mnie na tą operację skierował, tak byłem zadowolony. Powinienem po tym zabiegu się trochę oszczędzać, w końcu przeszedłem poważną operację, grzebali przecież w mojej głowie, ale ja się nic nie oszczędzałem - nosiłem ciężkie rzeczy, pracowałem na wielu etatach naraz, do późna w nocy. Skutek nie dał długo na siebie czekać - najpierw wróciło podwójne widzenie, potem brak równowagi i inne takie. Poszedłem do lekarza, dostałem skierowanie na MR i z tym skierowaniem pochodziłem jeszcze dwa lata, jak nie dłużej. Po prostu się bałem, zresztą - jak się później okazało - całkiem niepotrzebnie (nastraszył mnie lekarz), a choroba w tym czasie zrobiła swoje. Jak już zoperowałem się po raz drugi to już było (chyba) lekko za późno. Piszę to wszystko dla przykładu, żeby uzmysłowić innym, że raczej z ACM nie ma co czekać, bo zmiany w tkance nerwowej mogą być nieodwracalne jak za długo się je lekceważy. Tak zresztą wypowiadają się też mądrzejsi ode mnie. Pozdrawiam!

kamila_28

Wysłany: 2009-07-24, 12:04   

richard - a możesz napisać na jak długo ustąpiły objawy po pierwszej operacji? Na parę lat czy raczej kilka miesięcy?
Serdecznie pozdrawiam :smile:

richard

Wysłany: 2009-07-24, 12:12   

Pewnie że mogę - po raz drugi poszedłem do lekarza po ośmiu latach, mniej więcej na siedem - osiem lat miałem całkowity spokój, zapomniałem że kiedykolwiek byłem chory. A przecież nie wszyto mi wtedy żadnej łaty (chyba nie znali jeszcze tego) i migdałki miałem opuszczone na (o ile pamiętam, muszę to sprawdzić) 15 mm.

celinka

Wysłany: 2009-07-25, 15:44   

Mój stan przed operacją był dosyć dobry, więc po operacji jest podobnie. Na operację zdecydowałam się raczej profilaktycznie, również dzięki namowom ludzi z forum. Po operacji zniknęły uciążliwe bóle z tyłu głowy. Obecnie mija 8 miesiąc po zabiegu. Pozdrawiam:)

Jolcia

Wysłany: 2009-11-12, 19:10   

Witajcie Kochani
Długo mnie nie było bo byłam w sanatorium i dopiero wróciłam.Miałam wielką nadzieję, ze wrócę chociaż troszkę w lepszej kondycji ale niestety tak się nie stało.Chodzi mi się gorzej i właściwie nie jestem już w stanie wyjsc z domu sama a obowiązki domowe stwarzają mi wielki kłopot.Moją wspierającą przyjaciółka stała się laska. Bez niej jak bez nogi.Miałam dla tych co nie wiedzą jedną operację 7 lat temu - i nawroty choroby powróciły i to ze spotengowaną siłą.Mam dwie choroby zespół Arnolda i jamistość rdzenia. Mam pytanko odnośnie operacji.Czy ktoś przeszedł może je dwie? ja jestem po operacji odbarczenia - i z tego co lekarz wspominał 7 lat temu - gdy to nie pomoze będzie inna możliwosć - operacja wykonana była w Warszawie - lekarza już nie ma a Ci którzy tam urzędują niestety nie widzą już rozwiązania.Może znacie kogoś kto widzi ejszcze jakiś ratunek? moze jednak można jeszcze cos z tym zrobić? załamujące jest życie ze świadomoscią ze z każdym dniem jest coraz gorzej i nie można jużnic z tym zrobić.Proszę o porady i wskazówki i dziękuje za wieście.Pozdrawiam wszystkich cieplutko.

annamaria
annamaria

Wysłany: 2011-11-17, 14:47   

Mam 59 lat,czyli rok do emerytury,od roku przebywam na zwolnieniu lekarskim i świadczeniach rehabilitacyjnych;stwierdzono u mnie ACH st.1.Po konsultacji neurochirurg zakwalifikował mnie do odbarczenia Termin operacji 12 pazdziernik 2011.W tej chwili mam juz czwarty termin operacji 9 styczeń 2012 ze względu na brak miejsc.Wszystko ok. tylko jestem coraz bardziej przerażona tym zabiegiem,tym bardziej,ze znajomi lekarze kaza mi się poważnie zastanowić nad tym zabiegiem.W tej chwili nie jest najgorzej,ale do pracy nie mogę wrócić,bo nie podołam obowiazkom.W tej sytuacji najbardziej siada psychika.Wiem,ze za mnie nikt decyzji nie podejmie,ale moze ktoś pomoze mi w jej podjęciu.

zulka

Wysłany: 2011-11-17, 16:44   

annamaria napisał/a:
znajomi lekarze kaza mi się poważnie zastanowić nad tym zabiegiem.W tej chwili nie jest najgorzej,ale do pracy nie mogę wrócić,bo nie podołam obowiazkom.

A ja własnie dostałam odpowiedź z Włoskiej Kliniki Gemelli Hospital, gdzie moje zdjęcia rezonansu głowy i kręgosłupa szyjnego obejrzeli najlepsi we Włoszech Neurolodzy i neurochirurdzy. Otóż powiedzieli mi, że absolutnie nie jest to do operacji, tylko do DOBREGO leczenia neurologicznego. rehabilitacja i jeszcze raz rehabilitacja i oszczędny tryb życia. Niedługo lecę pookazać się profesorowi

Annamaria, ja też od marca przebywam na zwolnieniu, teraz na świadczeniu reh. ale mam nadzieję, że jeśli dobrze dobiorą mi rehabilitację to do pracy wrócę szybciej niż po operacji.
Jednak każda operacja jest ostatecznością a nigdy nie wiadomo jak zareaguje nasz organizm a zwłaszcza móżdżek po odbarczeniu.
Więc ja narazie jestem przeciw operacji i będę ją odwlekać jak długo się da.
Postaraj się annamaria, o dobrą rehabilitację. nie wiem skąd jesteś więc nie wiem jakie są u ciebie możliwości.
Wiem, że wiele znajdzie się tu głosów potępiajacych moją wypowiedź ale mam prawo do wypowiedzenia się. więc to robię.
Naprawdę bardziej wierzę lekarzom z Włoch niż naszym.... :sad: smutne ale prawdziwe

kamila_28

Wysłany: 2011-11-18, 08:23   

Witaj annamaria,
napisz proszę coś więcej o sobie. Jakie masz objawy? Czy bierzesz jakieś leki? Czy pomagają?
Jeśli możesz to przepisz też cały opis rezonansu.
Wtedy łatwiej będzie coś Ci doradzić.
Pozdrawiam :smile:
Kamila

rentje

Wysłany: 2011-11-19, 16:45   

Witaj annamaria, , obawiam się, że nikt Ci nie pomoże, bo każdy przypadek jest inny... Ja trzy lata temu poddałam się operacji, między innymi dlatego, że oszczędny tryb życia był dla mnie nie bardzo do zaakceptowania. Jestem chodząca reklamą operacji odbarczenia z plastyką opony twardej (tzw. łata), ale nikt mi nie dawał i nie da gwarancji, że już zawsze będzie dobrze.

Jestem daleka od doradzania Ci zabiegu. Musisz poszukać dodatkowych opinii specjalistów , obawiam się, że "znajomi lekarze" po raz pierwszy mogli usłyszeć od Ciebie o tej chorobie, jedna neurolog, zdziwiła się, że "to", czyli pierwszy stopień, się operuje... Wierzę, że podejmiesz słuszną decyzję :grin:

barbara

Wysłany: 2011-11-21, 11:26   

Kochani!

Operacja odbarczenia nie pomaga. jest to metoda ktora hamuje objawy na krotki czas. Przeczytlam ze niektorzy z was poddali sie nie tylko jednej ale kilku tego typu operacjach. Oprocz tego ze taka operacja jet bardzo inwazyjna i niebezpieczna, to nie usuwa przyczyny choroby.

master88

Wysłany: 2012-02-22, 12:26   

A ja jestem innego zdania niż moja poprzedniczka. Operacja pomaga. Jestem już 7 miesięcy po operacji i czuje się bardzo dobrze. Moje wcześniesze problemy w większości ustąpiły.

richard

Wysłany: 2012-02-22, 19:56   

I oby tak dalej, najlepiej na zawsze. Naprawdę.

barbara

Wysłany: 2012-06-29, 12:54   

Aby udowodnić moj wpis zamieszczam historię Pana Chiristiana Seguin. ex dyrektora Stowarzyszenia chorych na Chiari i Siringomielię we Francji. ktory poddał się odbarczeniu

Nazywam sie Christian Seguin. Piszę to pismo na prośbę członkow stowarzyszenia, ktorzy chcą abym wpowiedzał się na temat mojego doświadczenia operacji sekcji filum terminale. Będąc prezydentem stowarzyszenia APAISER postanowiłem nie wypowiadać się na ten temat do listopada 2008, jednak niemożliwe było zachowanie milczenia. Nie chcę wpływać na nikogo kto myśli o operacji SFT.

Zostałem zoperowany dwa razy metodą odbarczenia i zrobiono mi laminektomię szyjną, 1974 I 1992. Streszczając, bolała mnie szyja, nie miałem siły, nie mogłem utrzymać rownowagi, bolała mnie prawa noga.

Spotkałem się z dr. Royo kilka razy i jestem pod wrażenim jego osobowości i charyzmy. Będąac w Barcelonie poznałem wiele osob zoperowanych, ktorych zaufanie wobec doktora jest całkowite.

Jeśl chodzi o mnie muszę przyznać że rezultaty nie są espektakularne ale rownież nie są zerowe. Przeszedłem przez trzy fazy zanim zrozumiałem stan rzeczy. Po operacjji i przez kolejne 15 dni byłem w stanie euforii, nie czułem się zmęczony, wszystko było w porządku. W pierwszej fazie, po przebudzeniu czułem jakby przypływ siły mentalnej i poprawa była tam gdzie się jej nie spodziewałem, na poziomie głowy i szyji. Niestety ten stan stopniowo się pogarszał aż w końcu całkowicie zniknął.

Pierwsze 3-4 miesiące oznaczyłem jako 2 faza. Stwierdziłem że jeśli moj stan ani się nie polepszył ani nie pogorszył. Jak więc wyjaśnić stan euforii. Niektore osoby powiedziały mi że tycz się on stanu anestezji**, produktow używanych do przyśpieszenia powrotu do zdrowia po operacji, ktorych działanie trwa pewien czas. Tak czy innaczej po tej fazie wszystko wrociło do stanu sprzed operacji.
Wszystko Nie wszystko, istnieją fakty ktorych istnienie uświadomiłem sobie z czasem.
Przed operacją jakość mojego życia była bardzo niska, cały czas miałem wrażenie potrzeby pojścia do ubikacji, co powodowało że zawsze musiałem znajdować się obok wc.

Muszę przyznać że od momentu operacji przezostatnie 11 miesięcy, to uczucie nigdy nie powociło, jestem w stanie kontrolować tę sytuację bez problemu. To wszystko to kwestia szczęścia czy skutki operacji. Myślę że to wszystko nie było dziełem przypadku absolutnie nie żałuję poddania się zabiegowi.
Takie jest moje doświadczenie po operacji filum terminale 24 kwietnia 2008 roku.

Szymek

Wysłany: 2012-07-15, 12:43   

Wedlug mnie to niczego nie udowadnia, jest to historia nie wiemy czy prawdziwa , karzdy kto chce skorzystac z tej metody niech zasiegnie opini neurochirurgow profesorow rodzimych za 150zl prywatnie a potem niech wyda kilkadziesiat tysiecy na operacje ktorej jakos na calym swiecie sie nie stosuje

tekila

Wysłany: 2012-07-15, 19:12   

To są poprostu jakieś bajki ,żadna operaca nas juz nie uzdrowi ani nie postawi na nogi ,ja bynajmniej w to nie wierze,a pozatym nfz by nawet takiej operacji nie sfinansowal nam,a i wątpie zeby kogos stac z nas bylo na nia w Barcelonie.

barbara

Wysłany: 2012-07-17, 09:58   

Technika chirurgiczna SFT jest stosowana w Instytucie Chiari w Nowym Jorku. Istnieją 2 instytuty na świecie, w barcelonie i w Nowym Jorku.
w 2009 roku profesor T.H. Milhorat opublikował wyniki operacji 318 pacjentow techniką sft.
Operacja w Nowym Jorku kosztuje 250.000 dolarow, tak więc prosze nie mowić że nam w Barcelonie chodzi o "kase"

Szymek

Wysłany: 2012-07-21, 19:39   

O rany probujesz wszystkie techniki skutecznej akwizycji, ale z ta amerykanska cena to przesadzilas (za taki prosty zabieg jak sama pisalas)

barbara

Wysłany: 2012-07-23, 07:55   

Szymek mozesz to latwo sprawdzic.
Na tym koncze moja akwizycje!
Odbarczaj sie z Bogiem!

rentje

Wysłany: 2012-07-23, 10:23   

To dobrze barbara, że kończysz akwizycję. Do tego właśnie sprowadzały się Twoje wpisy. Hurra optymizm, arogancja, i krytykowanie odmiennych poglądów bynajmniej nie stanowi pozytywnej wizytówki instytutu w Barcelonie. Szczerze mówiąc wątpię, czy Twój pracodawca zdaje sobie sprawę, jak go "zareklamowałaś". Jestem przekonana, że żaden lekarz nie pozwoliłby sobie na takie odzywki... No ale lekarz miałby zapewne merytoryczne argumenty.

barbara

Wysłany: 2012-07-23, 10:38   

Mysle ze podalam wystarczajaco duzo merytorycznych argumentow i osoby ktore chialy, zainteresowaly sie nimi.

richard

Wysłany: 2012-07-23, 19:05   

Jestem zmuszony wziąć Barbarę trochę w obronę. Nie używała ona żadnych "odzywek", znam gorsze epitety od tych, które używała Barbara, i padały one czasami z ust lekarzy. Lekceważenie z ich strony, jakiego sami (nie zawsze) na pewno doznaliśmy jest naprawdę dojmujące. Poza tym - jest takie stare polskie przysłowie, które mówi że każda pliszka swój ogonek chwali. Na pewno sami nie zachowali byśmy się inaczej niż Barbara, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia i nic tego nie zmieni. A kiedy jeszcze lekarze otaczający mają takie a nie inne zdanie to nic dziwnego że się tą opinię powtarza.
Naprawdę, można brutalniej się zachowywać, ale wówczas reakcja ze strony zawiadujących tym forum byłaby natychmiastowa i silniejsza. My przynajmniej poznaliśmy inny pogląd.

barbara

Wysłany: 2012-07-24, 08:14   

Dzieki Richard,
Otatecznie chodzi o to zeby chorzy poznali wszystkie mozliwe opcje leczenia, a ktora wybiora to juz nie zalezy ode mnie.

Szymek

Wysłany: 2012-07-25, 16:37   

Witaj Ryszardzie zawsze staram sie merytorycznie dyskutowac i nikogo nie obrazac (chyba ze porownanie do akwizycji uznac za obrazliwe) ale uwazam iz moj poglad jest sluszny i dyskutujemy tu z konsultantka Barbara ktora widnieje na stronie www instytutu z Barcelony, dowiedzialem sie takze ze podobna agitacje prowadzi na innych forach.
Barbaro twoj ostatni wpis gdyby tak bylo, nie byloby wogole naszej dyskusji. To nie ja negowalem skutecznosc jednej metody a wychwalalem druga.

irena.s

Wysłany: 2012-11-20, 11:27   

rentje ja chyba pisalam na jakims poscie do ciebie tyle tego jest ze juz sie w glowie nie miesci ty jestes po operacji i co u ciebie minelo pare lat jak zdrowie kto cie operowal i gdzie czy nie zagladasz na strony :mad: szukam kogos moze trafie na kogos z mojej miejscowosci mieszkam w ketrzynie na mazurach moja lekarz neurolog twierdzi ze taki zabieg to nic takiego bo po takich zabiegach ludzie normalnie zyja pracuja nie ma w mojej miejscowosci dobrego lekarza najblizej do neurochrurga mam do olsztyna gdzie mialam byc operowana w marcu tylko zrezygnowalam w ostatniej chwili :roll: i nie zaluje moze zle zrobilam bol daje popalic ale przyzwyczajlam sie szkam pomocy moze trafie na kogos z mojego miasta rospisalam sie pozdrawiam jeszcze sie odezwe :oops:

barbara

Wysłany: 2012-11-20, 15:39   

Szymku,
Jak najbardziej szanuję twój punkt widzenia jednak niestety nie masz racji....
Myślę że z czasem przyznasz mi rację, to co nowe niestety zawsze narażone jest na negatywne opinie. Na szczęście chorzy z Polski coraz bardziej zaczynają nam ufać i do końca roku zoperuje się u nas 6 osób z Polski. Wystarczy trochę poszerzyć horyzonty i zdać sobie sprawę że to co robimy pomaga a nie szkodzi.

zulka

Wysłany: 2012-11-20, 20:33   

barbara napisał/a:
Na szczęście chorzy z Polski coraz bardziej zaczynają nam ufać

Tak, ja ufam i bardzo bym chciała ,a le czemu to musi tyle kosztować :( ;(

irena.s

Wysłany: 2012-11-21, 12:19   

ja prawde mowiac nie ufam nawet lekarzom po pobycie w marcu w szpitalu przekonalam sie ze tez klamia zostalam wypisana przez lekarza ktory skierowal mnie na zabieg jak sie dowiedzialam co moze byc po zabiegu zrezygnowalam wiec wypisal mnie w niedziele wypis dostalam po 2 uch dniach a w wypisie okazalo sie ze wypisalam sie na wlasna prosbe zadzwonilam do lekarza ktory mial mnie operowac i powiedzialam ze ja sie sama nie wypisalam i poprosilam o zmiane wypisu bo jesli nie to ja choc nie mam zdrowia przyjade na dyzur tego lekarza i zrobie taki raban w szpitalu poczekalam i otrzymalam wypis taki jaki powinien byc nawet ze skierowaniem do szpitala na rehabilitacje i teraz mam 2 wypisy niesamowite i co wy na to :roll:

włodarczykM.

Wysłany: 2012-11-21, 12:41   

Witam. Pójście na operacje zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. Ktoś zadaje pytanie czy warto? odpowiem za siebie warto w moim przypadku jama uległa zmniejszeniu, noga wróciła do normy, pozostał ból pleców ale za dużo nie można wymagać. Pozdrawiam wszystkich

irena.s

Wysłany: 2012-11-21, 13:59   

witaj napewno zawsze jest ryzyko nawet usunecie wyrostka ale przy takiej to trzeba znalesc fachowca szkoda ze nie piszesz gdzie sie odbyl zabieg i kto operowal moze ktos z nas zdobyl sie na odwage w naszych przypadku kazdy mysli o najgorszym bycie roslina to nie dlamnie pozdrawiam :neutral:

Odpowiedz do tematu